Hollolan kirkkovaltuusto päätti myydä Hämeenkosken Leirimajan
Hämeenkosken Leirimaja on merkitty Hollolan seurakunnan kiinteistöstrategiassa luovutettavaksi rakennukseksi. Kuva: Hollolan seurakunta
Hollolan seurakunta
Hollolan seurakunnan kirkkovaltuusto hyväksyi 14. lokakuuta Maaret ja Olli-Pekka Kallioniemen Hämeenkosken Leirimajasta antaman tarjouksen, suuruudeltaan 230 000 euroa.
Hämeenkosken kappeliseurakunnan alueella sijaitsevaan Leiriranta-nimiseen tilaan kuuluvat majoitus- ja kokoontumisrakennus, rantasauna, puuvaja ja aittarakennus. Tilan koko on noin 1,13 hehtaaria ja sillä on 85 metriä Pääjärven rantaviivaa.
Hollolan seurakunnan voimassa olevassa kiinteistöstrategiassa Hämeenkosken leirimaja on ollut merkittynä luovutettavaksi rakennukseksi. Talouspäällikkö ja kiinteistöpäällikkö valtuutettiin allekirjoittamaan kiinteistön kauppakirja.
Hollolan seurakunnalla on Leirimajan myynnin jälkeen vielä kolme leirikeskusta: Padasjoen Särsjärven leirikeskus, Kärkölän Kalliopirtti ja Hollolan Parinpellon leirikeskus.