Lapsen surahtelu
Lahden seurakunnat
Olen viime aikoina seurannut pienen pojan surua ja ikävää. Vaari nukkui pois yllättäen ja sitä pienen ihmisen on ollut vaikea ymmärtää. Pojan suru on lohdutonta ja ajoittain niin koskettavaa, että sen äärellä koko perhe viettää yhteisen itkuhetken. Lapsen surua kuvataan kuin seepran raidoiksi tai puhutaan surahtelusta. Lapsi saattaa leikkiä iloisena mutta pikkuautolla huristelu keskeytyykin itkuun. Pienen sylittelyn jälkeen autoleikki taas jatkuu. Lapsi surahtelee hetken, voidakseen taas jatkaa arkea. Rakkaan ihmisen menettäminen nostaa esiin myös lapsen omat pohdinnat ja kysymysten tulvan. Voiko lääkäri herättää vaarin henkiin? Voinko mennä kaivamaan vaarin luut ylös haudasta, kuten dinosaurustenkin luita kaivetaan? Jos vaari on enkeli niin voinko nähdä häntä päivänvalossa? Lapsi ansaitsee kuulla totuuden kuolemasta hänen oman ikätasonsa mukaan. Lapsen mieli haluaa muodostaa tapahtuneesta kokonaisuuden siinä missä aikuisenkin.
Tulevina sunnuntaina pohditaan etsikkoaikojen ja itsensä tutkimisen teemoja. Kuoleman lähelle joutuminen on hyvin poikkeuksellinen hetki elämässä, eikä sen ääreltä ole välttämättä löydettävissä mitään hyvää. Parhaimmillaan kuolema saa meidät pohtimaan oman aikamme rajallisuutta ja etsimään vastauksia olemassaolomme merkitykseen. Niissä hetkissä Jumala voi tuntua läheiseltä tai pysyä kaukana. Kun Raamatussa viitataan etsikkoaikoihin, on kyse sellaisista hetkistä, jolloin Jumala erityisesti kutsuu puoleensa. Erilaisten elämänkaaren tapahtumien, merkityksellisten hetkien tai vaikeuksien vaiheissa voi kokea Jumalan puhuttelevan aivan erityisesti.
Tuo pieni poika on surussaan hyvin välitön. Hän saattaa spontaanisti kertoa vaikkapa leikkikaverin äidille, miten vaari on juuri kuollut ja kuinka hänet haudattiin. En rohkene ajatella, että vaarin menettäminen olisi vaikuttanut pojan jumalasuhteeseen. Surahtelun hetkellä hän lohduttautuu ajatuksella, että Jumala pitää vaarista edelleen huolen. Siihen luottaen pikkumies jatkaa taas arkeaan.
Kirjoittaja on Launeen seurakuntapastori