JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Mielipiteet

Investoimme nuoriin aikuisiin – mitä jäi käteen?

Janne Raevuori

5.12.2025
Markus Luukkonen

Nuo­ret ai­kui­set ei­vät ka­don­neet kir­kol­ta – he vain odot­ti­vat, et­tä kirk­ko pu­huu hei­dän kiel­tään. Lah­den seu­ra­kun­nis­sa pää­tet­tiin ko­keil­la, mitä ta­pah­tuu, kun pa­nos­te­taan 18–35-vuo­ti­ai­den ta­voit­ta­mi­seen. Tu­lok­set ovat ol­leet roh­kai­se­via, joil­ta­kin osin jopa eri­no­mai­sia.

100 000 eu­ron pai­no­pis­te­mää­rä­ra­han avul­la on muun mu­as­sa pal­kat­tu työn­te­ki­jä koor­di­noi­maan ja ke­hit­tä­mään nuor­ten ai­kuis­ten toi­min­taa ja pal­ve­lui­ta yh­des­sä pai­kal­lis­seu­ra­kun­tien sekä yh­tei­sen kas­va­tus­työn ja di­a­ko­ni­a­työn kans­sa.

Täs­sä esi­merk­ke­jä sii­tä, mitä on saa­tu ai­kaan. Walk-in-te­ra­pia eli ma­ta­lan kyn­nyk­sen kes­kus­te­lu­a­pu Kaup­pa­kes­kus Tri­os­sa on jo mel­ko va­kiin­tu­nut toi­min­ta­muo­to. Kaik­kien olk­ka­ri eli di­a­ko­ni­nen kah­vi­la­toi­min­ta Wal­kers-kah­vi­lan ti­lois­sa tar­jo­aa puo­les­taan kä­vi­jöil­le säm­py­lä­kah­vit ja kes­kus­te­lu­seu­raa.

Op­pi­lai­tos­toi­min­taa on vah­vis­tet­tu toi­sel­la kam­pus­pa­pil­la. LAB ja LUT kas­va­vat, ja myös seu­ra­kun­ta ha­lu­aa ol­la läs­nä opis­ke­le­vien nuor­ten elä­mäs­sä.

Ki­pi­nä­mes­sua on ke­hi­tet­ty jo pi­dem­män ai­kaa ren­non ko­dik­kaak­si eh­tool­lis­ju­ma­lan­pal­ve­luk­sek­si ta­voit­ta­maan eri­tyi­ses­ti nuo­ria ai­kui­sia. Myös Al­fa-ryh­mien ta­paa­mi­sis­sa ol­laan elä­män iso­jen ky­sy­mys­ten ää­rel­lä.

Va­pausk­lu­bi on in­die-hen­ki­nen mu­siik­kik­lu­bi, jos­sa lau­teil­le nou­see mie­len­kiin­toi­sia ar­tis­te­ja mu­si­soi­maan ja kes­kus­te­le­maan elä­mäs­tä.

Nas­to­las­sa on aloi­tet­tu nuor­ten ai­kuis­ten Luo­mis-il­lat. Las­ten­hoi­to­kin on jär­jes­tet­ty, jot­ta van­hem­mat voi­vat kes­kit­tyä yh­des­sä­o­loon.

Nuo­riin ai­kui­siin on pa­nos­tet­tu myös Muk­ku­lan kirk­koon ko­tiu­tu­nees­sa Koh­taa­mis­paik­ka-toi­min­nas­sa, joka jär­jes­tää koh­de­ryh­mäl­le so­pi­via BASE-il­to­ja.

En­tä­pä vies­tin­tä sit­ten? Sen mer­ki­tys on seu­ra­kun­ta­työs­sä tär­keä. Jos ei löy­dy oi­kei­ta ka­na­via, hy­vä­kin toi­min­ta jää nä­ky­mät­tö­mäk­si.

Kei­no­va­li­koi­mas­sa ovat ol­leet muun mu­as­sa ly­hyt­vi­de­oi­den li­sää­mi­nen, nuor­ten avus­ta­jien hyö­dyn­tä­mi­nen si­säl­lön­tuo­tan­nos­sa, koh­den­ne­tut mai­nos­kam­pan­jat, Luot­ta­mus­kou­lu-pod­cast ja uu­si mark­ki­noin­ti­vi­deo.

Mis­si­o­kaup­paan on tuo­tu ni­mik­ko­kah­via, kah­vi­mu­ke­ja ja mui­ta lo­go­tuot­tei­ta te­ke­mään seu­ra­kun­taa nä­ky­väk­si ar­jes­sa. Oma mas­kot­ti­kin, Paa­va­li Pöl­lö, kas­voi tänä vuon­na kä­si­nu­kes­ta ih­mi­sen mit­toi­hin.

Ins­tag­ra­mis­sa Lah­den seu­ra­kun­nil­le on ker­ty­nyt yli 500 uut­ta seu­raa­jaa, ja seu­raa­jien mää­rä on kas­va­nut tä­män vuo­den ai­ka­na nel­jän­nek­sel­lä.

Tik­to­kis­sa ta­voit­ta­vuus on enem­män kuin tup­laan­tu­nut, ja myös Yo­u­Tu­ben kat­se­lu on ra­ke­toi­nut edel­lis­vuo­des­ta lä­hes kak­sin­ker­tai­sek­si. Kyse on hui­mis­ta kas­vu­loi­kis­ta di­gi­taa­li­ses­sa vies­tin­näs­sä.

Kir­kon ole­muk­sel­li­nen teh­tä­vä on kas­vu. Se ei tie­ten­kään ole vain nu­me­roi­ta. Se tar­koit­taa jo­kais­ta uut­ta ih­mis­tä, joka ko­kee ole­van­sa ter­ve­tul­lut, osal­lis­tuu seu­ra­kun­tien toi­min­taan ja löy­tää kris­ti­nus­kos­ta ra­vin­toa elä­mään­sä.

Juu­ri nyt näyt­tää sil­tä, et­tä olem­me löy­tä­neet sel­lai­sen tien, joka tuot­taa kas­vua.

Lue lisää aiheesta

Päivän psalmi

Luetuimmat

Digilehti

Epaper cover

Digilehti

Epaper cover