Lahden kansainvälisellä urkuviikolla yhdistellään Bachia, jazzia ja gospelia
Gunnar Idenstam tunnetaan kyvystään sovittaa ja esittää musiikkia, jota ei ole alun perin tehty uruille. Hän on konsertoinut esimerkiksi barokkitanssi- ja kansanmusiikkiohjelmistoilla. Kuva: AnnaReet Gillblad
AnnaReet Gillblad
Lahden kansainvälistä urkuviikkoa vietetään perinteiseen tapaan elokuun alkupuolella. Tapahtuma järjestetään nyt jo 53. kerran. 4.–10. elokuuta järjestettävän tapahtuman teemana ovat 275 vuotta J. S. Bachin kuolemasta sekä toisena teemana jazz.
Johann Sebastian Bachia pidetään yhtenä länsimaisen taidemusiikin suurimmista säveltäjistä. Monen mielestä Bach myös svengaa mukavasti, ja useat jazz-muusikot ovatkin hakeneet inspiraatiota Bachista. Urkuviikon konserttien ohjelmissa onkin sekä Bachin urkuteoksia että jazzahtavia sovituksia niistä.
Urkuviikon avajaisissa Lahden kauppatorilla lauletaan yhdessä vanhoja koululauluja sekä kisataan järjestyksessään neljännet urkupillin tarkkuusheiton MM-kilpailut. Avajaiskonsertissa konsertoi lahtelaislähtöinen sisaruspari Seeli ja Kalle Toivio. Lahti Big Bandin konsertissa 5. elokuuta esitellään Hammond-urkujen mehevää soundia. Urkujen ääressä esiintyy Matti Hussi.
6. elokuuta Mukkulan kirkossa kuullaan Bachin Kahvikantaatti suomenkielisenä versiona. Koomisen minioopperan rooleissa nähdään sopraano Johanna Engelbarth, tenori Jasper Leppänen ja baritoni Jyri Lahtinen, joita säestää Ensemble Nylandian muusikoista koostuva barokkiorkesteri. Esitys alkaa konserttiosuudella, jossa kuullaan barokin ajan helmiä ympäri Euroopan.
7. elokuuta Lahden Gospelkuoro sekä urkuviikon vakiokävijöihin kuuluva ruotsalainen huippu-urkuri Gunnar Idenstam yhdistävät voimansa Sibeliustalossa. Bach, Jazz & Gospel -konsertissa mukana ovat myös muun muassa Donne Mature ja Viri Perfecti -kuorot sekä solistit Ira Multaharju ja Rayssa Monroy. Kuoroja johtaa Marjaana Turunen.
Nuorten solistien konsertissa kuullaan Erik Ohtamaata ja Aada Wirbergiä. Urkuviikon päättävässä elokuvamusiikin messussa voi kuulla elokuvista tuttuja säveliä uruille sovitettuna.
Lahden kansainvälinen urkuviikko järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1973 Keski-Lahden jo puretussa puukirkossa. Se syntyi jatkoksi seurakunnan perinteiselle kesäkonserttien sarjalle.
Vaikka urkuviikko on sittemmin eriytetty omaksi yhdistykseksi, ovat siteet Lahden seurakuntiin edelleen tiiviit. Tapahtuman johtaja Pauli Pietiläinen on Keski-Lahden seurakunnan pappi ja entinen Ristinkirkon pääurkuri.
Tarkat ohjelmatiedot löytyvät osoitteesta www.lahtiorgan.fi