JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Immanuelin keikkaa oli saapunut kuuntelemaan muun muassa lahtelainen Annaliisa Rautiainen. "Tulin torille tutun bändin takia." Kuva: Markus Luukkonen

Immanuelin keikkaa oli saapunut kuuntelemaan muun muassa lahtelainen Annaliisa Rautiainen. "Tulin torille tutun bändin takia." Kuva: Markus Luukkonen

Markus Luukkonen

Medi­a­lä­he­tys­päivät houkuttelee Lahteen läheltä ja vähän kauempaakin – "Juhlilla on mahdollista kokea yhteyttä ja hoitaa myös omaa uskoa"

23.8.2025
Markus Luukkonen

Me­di­a­lä­he­tys­päi­vät hou­kut­te­lee Lah­teen niin lä­hel­tä kuin vä­hän kau­em­paa­kin. Im­ma­nu­e­lin keik­kaa oli saa­pu­nut kuun­te­le­maan muun mu­as­sa lah­te­lai­nen An­na­lii­sa Rau­ti­ai­nen.

Fa­ni­tuk­sen sy­vyys pal­jas­tui pai­das­ta, sil­lä Im­ma­nu­el-yh­ty­eel­lä on myös Im­bo­ys-ni­mi­nen vaa­te­merk­ki.

– Tu­lin to­ril­le tu­tun bän­din ta­kia. Kak­si vii­meis­tä vuot­ta on tul­lut kuun­nel­tua Im­ma­nu­e­lia enem­män. Hei­dän mu­siik­kin­sa pu­hut­te­lee mi­nua, Rau­ti­ai­nen ker­too.

Rau­ti­ai­nen sai kei­kas­ta tie­don Ins­tag­ra­mis­ta.

– Juu­ri ky­sei­sen pop­poon ta­kia läh­din liik­keel­le. Sa­mal­la ty­töt pää­si­vät kep­pa­ri­ra­dal­le, hän viit­taa kah­teen tyt­tä­reen­sä.

Me­di­a­lä­he­tys­päi­vien to­ri­ta­pah­tu­mas­sa oli mu­sii­kin ja pu­hei­den ohel­la myös las­te­noh­jel­maa, ku­ten pomp­pu­lin­na, kas­vog­lit­te­röin­tiä, kep­pi­he­vos­ra­ta ja toi­min­ta­ra­ta.

Päi­vien muu­ta oh­jel­maa Rau­ti­ai­nen ei ol­lut jää­mäs­sä seu­raa­maan, sil­lä vii­kon­lo­pun oh­jel­mas­sa oli myös syn­ty­mä­päi­vät.

Satu ja Kaisu Mäkäläinen saapuivat Jyväskylästä Lahteen seurakunnan järjestämällä bussikuljetuksella. "Toriohjelma oli ihan loistava", Satu Mäkäläinen kehuu. Kuva: Markus Luukkonen

Satu ja Kaisu Mäkäläinen saapuivat Jyväskylästä Lahteen seurakunnan järjestämällä bussikuljetuksella. "Toriohjelma oli ihan loistava", Satu Mäkäläinen kehuu. Kuva: Markus Luukkonen

Markus Luukkonen

Im­ma­nu­e­lin ener­gis­tä esiin­ty­mis­tä ke­hui­vat myös Jy­väs­ky­läs­tä saa­pu­neet Satu ja Kai­su Mä­kä­läi­nen. He mat­kus­ti­vat Lah­teen lau­an­tai­aa­mu­na seu­ra­kun­nan jär­jes­tä­mäl­lä bus­si­kul­je­tuk­sel­la.

– To­ri­oh­jel­ma oli ihan lois­ta­va. Se veti meil­lä Kai­sun­kin mu­kaan. Pi­din myös Juk­ka Nor­van­non ja Vir­pi Kät­kän pu­heis­ta Ris­tin­kir­kos­sa, ker­too kir­kon por­tail­la il­ta­päi­vä­au­rin­gos­ta naut­ti­nut Satu Mä­kä­läi­nen.

Mä­kä­läi­nen sa­noo kier­tä­vän­sä ak­tii­vi­ses­ti hen­gel­li­siä ke­sä­juh­lia eri puo­lil­la Suo­mea.

– Olin myös taan­noin pe­rus­ta­mas­sa Toi­voa nai­sil­le -pii­riä Por­voos­sa, hän mai­nit­see.

Pa­luu­mat­kal­le Mä­kä­läi­set ai­koi­vat vie­lä lau­an­tai-il­ta­na oh­jel­man pää­tyt­tyä.

Petri Haapakoski kuvailee Medialähetyspäivien merkitystä tärkeäksi. "Medialähetystyöllä voidaan vielä sanomaa sinne, minne sitä ei voi viedä muutoin. Lisäksi juhlilla on mahdollista kokea yhteyttä ja hoitaa myös omaa uskoa." Kuva: Markus Luukkonen

Petri Haapakoski kuvailee Medialähetyspäivien merkitystä tärkeäksi. "Medialähetystyöllä voidaan vielä sanomaa sinne, minne sitä ei voi viedä muutoin. Lisäksi juhlilla on mahdollista kokea yhteyttä ja hoitaa myös omaa uskoa." Kuva: Markus Luukkonen

Markus Luukkonen

Ris­tin­kir­kon edus­tal­ta löy­tyi myös lap­peen­ran­ta­lai­nen Pet­ri Haa­pa­kos­ki.

– Kump­pa­ni­ni oli tu­los­sa tän­ne. Läh­din sit­ten it­se­kin mu­kaan, Haa­pa­kos­ki ker­too.

Me­di­a­lä­he­tys­päi­vien oh­jel­mas­ta hän poi­mii muun mu­as­sa Juk­ka Nor­van­non raa­mat­tu­lu­en­not. Nor­van­to tun­ne­taan Raa­mat­tu kan­nes­ta kan­teen -oh­jel­ma­sar­jan toi­mit­ta­ja­na.

Lah­ti ei ole Pet­ri Haa­pa­kos­kel­le ihan vie­ras kau­pun­ki, sil­lä hän ker­too työs­ken­nel­leen­sä ta­ka­vuo­si­na muu­ta­man kuu­kau­den Lah­des­sa.

– Reit­ti mat­ka­kes­kuk­ses­ta Tii­ris­maan kou­lul­le tuli sil­loin tu­tuk­si.

Päi­vien mer­ki­tys­tä hän luon­neh­tii tär­ke­äk­si.

– Me­di­a­lä­he­tys­työl­lä voi­daan vie­lä sa­no­maa sin­ne, min­ne sitä ei voi vie­dä muu­toin. Li­säk­si näil­lä juh­lil­la on mah­dol­lis­ta ko­kea yh­teyt­tä ja hoi­taa myös omaa us­koa.