Seurakuntavaaleihin lähtee yli 300 ehdokasta Lahden alueella

Seurakuntavaalien ennakkoäänestys järjestetään 6.-10.11. Kuva: Markku Lehtinen

Lahden alueella valitsijayhdistykset ovat onnistuneet saamaan ehdokkaita seurakuntavaaleihin huomattavasti paremmin kuin maassa keskimäärin. Joissain seurakunnissa ehdokasmäärissä on pientä pudotusta, joissain hiukan nousua.

Koko maassa marraskuun vaaleissa on ehdokkaita kaikkiaan 16 200. Edelliseen vaaliin nähden vähennystä on lähes 20 prosenttia. Jaossa on 8300 luottamushenkilöpaikkaa.

Lahden seurakuntayhtymän viidessä seurakunnassa ehdokkaaksi asettuu nyt lähes 170 seurakuntalaista, kun neljä vuotta sitten määrä oli hiukan pienempi. Hyvää ehdokasmäärää selittää osaltaan se, että vaalikauden aikana Lahden seurakuntayhtymään on liittynyt Nastolan seurakunta.

Myös Hollolan ehdokasmäärä on noussut edellisistä vaaleista seurakuntaliitosten myötä. Uusina ovat Hollolaan kuuluvat Kärkölän ja Kuhmoinen-Padasjoki –kappeliseurakunnat. Hollolassa oli viime vaaleissa 67 ehdokasta, nyt 86.

Asikkalassa ja Heinolassa sen sijaan ehdokasmäärät ovat hivenen pudonneet. Syynä lienee ehdokaslistojen määrän väheneminen. Vuoden 2014 seurakuntavaaleissa Heinolassa oli peräti kuusi ehdokaslistaa, mutta nyt kaikki ehdokkaat ovat yhdellä listalla. Samalla ehdokkaitten määrä on pudonnut 73:sta 46:een. Asikkalassa ehdokaslistojen määrä on puolittunut neljästä kahteen, ja ehdokkaiden määrä on 30, kun se edellisissä vaaleissa oli 35.

ASIKKALAN SEURAKUNTA

Asikkalan Seurakuntalaiset -valitsijayhdistys

Raimo Anttila, Oskar Breilin, Paula Helminen, Mikko Ikäläinen, Kaarina Jokinen, Mari Jänisniemi-Honkala, Kari Kallio, Päivi Kantola, Markku Kiljunen, Marja Koivisto, Leena Koivisto, Sari Kolsi, Riitta Kuituniemi, Veikko Leppälä, Jukka Mattsson, Arto Mielonen, Sisko Ojanperä, Merja Palokangas-Viitanen, Taavi Riihelä, Saara Riihilahti, Raija Ruoho, Anneli Seppälä, Eija Tornio, Seija Upola ja Veera Varjola.

Yhteisöllisyyden puolesta -valitsijayhdistys

Sami Konkonen, Ritva Linnala-Peltonen, Yrjö Mattila, Hannu Siivonen ja Jonna Tupasalo.

Yhden ehdokkaan osalta prosessi on kesken.

HEINOLAN SEURAKUNTA

Yhteinen seurakunta valitsijayhdistyksen ehdokkaat

Aalto Liisa, Bonden Aimo, Bragge Tiina, Hakala Merja, Hakkarainen Raija, Harmonen Tatiana, Heinonen Tuula, Hietanen Olavi, Hokkanen Seppo, Honkamäki Mika, Järvinen Arvo, Kantanen Pekka, Kauhajärvi Satu, Kauppinen Kari, Kekkonen Helena, Kemppi Marita, Kentta Juha, Kiuru Sirpa, Knuuttila Ville, Koivisto Marja-Leena, Kuuskoski Ritva-Maija, Laitinen Heikki, Lampinen Juha, Laukkanen Sami, Lindholm Ritva, Mattila-Nousiainen Kristiina, Moilanen Pekka, Niemi Jaana, Pasuri Elisa, Peltola Kalevi, Peltonen Jorma, Pesonen Pekka, Pipatti Pekka, Pokki Brita, Rautkoski Maija, Ropponen Jaana, Rosberg-Airaksinen Eira, Rouhiainen Airi, Ruuttula Juha, Röytiö Matti, Saarela Ulla-Maija, Saarenpää Virpi, Seppälä Ada, Setälä Matti, Simonen Maire, Suutari Riikka

HOLLOLAN SEURAKUNTA

Kokoomus ja sitoutumattomat –ehdokaslista: Jalonen Pasi (Hollola), Kantoluoto Seppo (Hollola), Kotiaho Pekka (Hollola), Lampi Pentti (Hollola), Lehtovirta Jaana (Hollola), Lindqvist Kauko (Hollola), Mantere Heikki (Hollola), Niemi Ilkka (Hollola), Paasovaara Harri (Hollola), Pasanen Pasi (Hollola), Salo Tuulia (Hollola), Simola Juha (Hollola), Sulonen Kari (Hollola), Tuohimaa Tero (Hollola), Mutala Eira (Hämeenkoski), Mäkinen Kaarina (Hämeenkoski), Carlson Vesa-Pekka (Kuhmoinen), Malin Kimmo (Kuhmoinen), Sinivaara Lea (Kuhmoinen), Wirzenius Arja (Kuhmoinen), Hertti Hannu (Padasjoki), Saarinen Lasse (Padasjoki), Savola Silja (Padasjoki), Talasvirta Timo (Padasjoki). Yhteensä 24 ehdokasta.

Ihmisläheinen seurakuntatyö –ehdokaslista: Aakala Seija (Hollola), Ahlgrén-Tervala Kirsi (Hollola), Hämäläinen Kalevi (Hämeenkoski), Ikävalko Pirjo (Hollola), Korkeila Laura (Hollola), Koskelo Aimo (Hollola), Luukka Elina (Padasjoki), Mertsalmi Ilkka (Padasjoki), Pakarinen Tytti (Padasjoki), Pekkarinen Mari (Hollola), Penttilä Keijo (Hämeenkoski), Porri Erkki (Hollola), Pyykkö Esa (Padasjoki), Salila Anni (Hollola), Selonen Mika (Padasjoki), Serkelä Kaisu (Hollola), Taskinen Niina (Padasjoki), Tiihonen Sanni-Maria (Hämeenkoski), Vall Mika (Padasjoki). Yhteensä 19 ehdokasta.

Kärkölän kappeliseurakunnan ehdokaslista (kaikki ehdokkaat Kärkölästä): Aaltonen Jari, Aho Marjatta, Airola Matti, Anttonen Tuula, Hurtig Johanna, Kaalikoski Sirpa, Kinnari Sirpa, Korpela Liisa, Laine Esko, Lindholm Raila, Mäntylä Matti, Timo Naapuri, Nousjoki Santeri, Ollila Ville, Rauhamaa Topias, Yrjönmäki Marja. Yhteensä 16 ehdokasta.

Matalan kynnyksen kirkko –ehdokaslista: Isojärvi Arja (Kuhmoinen), Järvinen Sarianne (Hollola), Järvinen Tytti (Hollola), Korelin Suvi (Padasjoki), Korteniemi Martti (Hämeenkoski), Kuoppa Tarja (Hämeenkoski), Lehtinen Ann-Mari (Hollola), Louekoski-Huttunen Toini (Hollola), Niemi Teija (Hollola), Salmi Ulla (Kuhmoinen), Satovuori Kari (Hollola), Suomäki Anne (Hollola), Tervala Matti (Hollola), Tirkkonen Lahja (Hollola), Wessman Jorma (Hollola). Yhteensä 15 ehdokasta.

Sitoutumattomat –ehdokaslista: Ihalainen Tapani (Hollola), Iivari Eila (Hollola), Karevaara Seija (Padasjoki), Katila Terhi (Hollola), Kauko Jasmine (Hollola), Keskiaho Tuomo (Hollola), Kuikka Pirjo (Hollola), Lyyri Maija (Hollola), Ojala Risto (Kuhmoinen), Sirkiä Juhani (Hollola), Tanhuanpää Ritva-Liisa (Hollola), Vanhala-Selin Kristiina (Hollola). Yhteensä 12 ehdokasta.

JOUTJÄRVEN SEURAKUNTA

Seurakuntaneuvosto

Joutjärven seurakunnan yhdistynyt seurakuntaväki: Falk Mika, Lehto Janne, Karisto Virpi, Reponen Arto, Valkama Markus, Kemppainen Pekka, Salonen Matti, Vehkala Jukka-Pekka, Väisänen Veikko

Kirkko keskellämme: Taipale Martti, Yrttiaho Pertti

Kristillis-yhteiskunnallinen sos.dem vaaliliitto: Ripatti Tapani, Lampinen Minna, Lehtola Satu, Kakko Hilla

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista:Jalojärvi Maria, Peippo Timo

Tavalliset seurakuntalaiset: Wallin Tiina, Tammilehto-Juntunen Elina, Leppälä Minna, Vilkuna-Rössi Tiina, Puukko Jonna, Korkalainen-Kähkönen Erja, Kähkönen Klaus, Nevalainen Juho, Joensuu Annamari

Tulkaa kaikki: Christensen Mette, Nikkinen Janne, Palo Pauliina, Rauhala Pentti

Yhteinen kirkkovaltuusto

Joutjärven yhdistynyt seurakuntaväki: Simolin Kari, Lehto Janne, Karisto Virpi, Falk Mika, Taipale Esa, Vehkala Jukka-Pekka, Väisänen Veikko

Kirkko keskellämme: Taipale Martti

Kristillis-yhteiskunnallinen sos.dem. vaaliliitto: Ripatti Tapani, Lampinen Minna, Lehtola Satu, Kakko Hilla

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien lista: Peippo Timo

Tavalliset seurakuntalaiset:Wallin Tiina, Tammilehto-Juntunen Elina, Leppälä Minna, Kähkönen Klaus, Nevalainen Juho, Joensuu Annamari

Tulkaa kaikki: Christensen Mette, Nikkinen Janne, Palo Pauliina, Rauhala Pentti

KESKI-LAHDEN SEURAKUNTA

Seurakuntaneuvosto

Kirkko keskellämme: Koivunen Meeri, Niemelä Pekka

Kristillis-yhteiskunnallinen sos. dem. vaaliliitto: Nieminen Erkki, Norjava Merja-Liisa, Hakala Marjut, And Ritva, Toivonen Sirkka, Mäkinen Sanna, Korkkinen Arvo, Puttila Keijo, Kajander Marjut, Viinikka Anneli, Paakkunainen Tomi, Karhe Markus

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista: Ahonen Jan, Hiilamo Simo, Jaakkola Tapio, Manninen Teuvo, Norjava Matti, Pölkki Tarja, Vierumäki Matti, Viinanen Riitta

Tulkaa kaikki: Vaara Kirsti, Kalpio Noora, Rantanen Pauli , Tanskanen Arto, Reijomaa Lasse, Koljonen Tarja, Nivala Katri

Yhdistynyt seurakuntaväki: Vartiainen Ritva, Savikko Ari, Karjalainen Urpo, Toivonen Veikko, Karvinen Kaija, Granlund Matias, Leikkola Marja, Halme Anna-Liisa, Pohjantuli Hanna, Pohjantuli Tuomo, Vilkama Marja, Halme Lauri, Kallioinen Jukka, Tarkiainen Risto, Kantanen Saara

Yhteinen kirkkovaltuusto

Kristillis-yhteiskunnallinen sos. dem. vaaliliitto: Nieminen Erkki, Norjava Merja-Liisa, Hakala Marjut, Toivonen Sirkka, Mäkinen Sanna, Korkkinen Arvo, Puttila Keijo, Kajander Marjut, Viinikka Anneli, Paakkunainen Tomi, Karhe Markus, And-Jokinen Ritva

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista: Viinanen Riitta, Ahonen Jan, Bruneau Milla, Hiilamo Simo, Jaakkola Tapio, Joensuu Kristiina, Manninen Teuvo Tapio, Norjava Matti, Pölkki Tarja, Vierumäki Matti, Vahter Merja

Tulkaa kaikki: Vaara Kirsti Helena, Tanskanen Arto Juhani, Rantanen Pauli Kalpio Noora, Koljonen Tarja, Reijomaa Lasse

Yhdistynyt seurakuntaväki: Vartiainen Ritva, Karjalainen Urpo, Toivonen Veikko, Karvinen Kaija Granlund Matias, Leikkola Marja, Pohjantuli Hanna, Pohjantuli Tuomo, Vilkama Marja, Uski Rauno, Tarkiainen Risto, Kantanen Saara

LAUNEEN SEURAKUNTA

Seurakuntaneuvosto

Kirkko keskellämme:Vierumäki Marja-Leena, Sulku Juhani, Talja Hannele, Pirhonen Kirsi, Keto Juha, Väre Arvo

Kristillis-yhteiskunnallinen sos. dem vaaliliitto: Hyppölä Inga-Maija, Ikonen Jouni, Jokinen Eila, Kerkkä Essi, Lahti Maria, Lempinen Merja, Paulamäki Risto, Pohjansalo Timo, Sutela Esko

Launeen yhdistynyt seurakuntaväki: Leppänen Regina, Uosukainen Nina, Kaakinen Risto, Nurminen Atte, Tölli Saara, Nygren Kerttu, Halme Aleksi, Linkola Seppo, Siivonen Anni, Salonen Reijo, Vuorenmaa Pirkko

Minun kirkkoni - Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslista: Kotinurmi Heikki, Laine Heikki, Ollila Erkki

Tulkaa kaikki: Kuusela Anne, Louhiniitty Tuija, Kekkonen Sisko, Lampén Kati, Görman Petri

Yhteinen kirkkovaltuusto

Kirkko keskellämme: Vierumäki Marja-Leena, Sulku Juhani, Talja Hannele, Pirhonen Kirsi, Keto Juha, Väre Arvo

Kristillis-yhteiskunnallinen sos.dem. vaaliliitto: Ikonen Jouni, Jokinen Eila, Kerkkä Essi, Lahti Maria, Lempinen Merja, Paulamäki Risto, Pohjansalo Timo, Sutela Esko

Launeen yhdistynyt seurakuntaväki: Leppänen Regina, Kaakinen Risto, Uosukainen Nina, Tölli Saara, Vallinen Jouni, Taipale Esko, Salonen Reijo , Vuorenmaa Pirkko, Miettunen Martti

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista: Kotinurmi Heikki Juhani, Niinistö Sari Anervo, Laine Heikki Rikhard, Ollila Erkki Aleksanteri

Tulkaa kaikki: Görman Petri Juhani, Lampén Kati Annika, Louhiniitty Tuija Anneli, Kekkonen Sisko Hannele

NASTOLAN SEURAKUNTA

Seurakuntaneuvosto

Kirkko keskellämme: Eskola Päivi, Känkänen Kari, Meriluoto Tero, Natunen Salla, Ojanen Veijo

Kristillis-yhteiskunnallinen sos.dem vaaliliitto: Laukkanen Sari, Pohjankoski Tarja, Immonen Marja-Liisa, Markkanen Marju, Ruuska Sinikka, Hahl Minna

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista: Kaukonen Simo, Pynnönen Hannu

Nastolan yhdistyneen seurakuntaväen ehdokaslista: Arraste-Kihlakoski Mervi, Arvaja Pertti, Björkman Reijo, Henttonen Kai, Istukaissaari Juha, Komonen Nina, Kulonen Esko, Oksanen Ohto, Sukari Jussi, Kulju Heta

Yhteinen kirkkovaltuusto

Kirkko keskellämme: Ojanen Veijo Kalevi, Natunen Salla Maaret, Meriluoto Tero Tapio, Känkänen Kari Veikko, Eskola Päivi Kaarina

Kristillis-yhteiskunnallinen sos.dem. vaaliliitto: Laukkanen Sari, Pohjankoski Tarja, Immonen Marja-Liisa, Markkanen Marju, Ruuska Sinikka, Hahl Minna

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista: Kaukonen Simo

Nastolan yhdistyneen seurakuntaväen ehdokaslista: Arraste-Kihlakoski Mervi, Arvaja Pertti, Björkman Reijo, Istukaissaari Juha, Komonen Nina, Kulonen Esko, Oksanen Ohto, Sukari Jussi, Kulju Heta

SALPAUSSELÄN SEURAKUNTA

Seurakuntaneuvosto

Kristillis-yhteiskunnallinen sos. dem. vaaliliitto: Sintonen Eija, Sirén Tuula-Anneli, Tuominen Vesa

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista: Kyrö Olli, Pesonen Hanna, Pohjolainen Terttu

Salpausselän yhdistyneen seurakuntaväen ehdokaslista: Annola Hannu, Hietaniva Esa, Kaartinen Leena, Luukkanen Taina, Perkiö Kyösti, Raita Asko, Sorri Pirkko, Sunna Seija, Takala Anne, Uski Raimo, Vänskä Simopekka, Äijö Liisa

Tulkaa kaikki: Heinonen Jenny, Helanterä Outi, Savolainen Merja, Pelkonen Sirkku, Helanterä Antero, Rothberg-Mikkonen Jonna

Yhteinen kirkkovaltuusto

Kristillis-yhteiskunnallinen sos. dem. vaaliliitto: Sintonen Eija, Sirén Tuula-Anneli, Tuominen Vesa

Minun kirkkoni - Kokoomuslaisten ja sitoutumattomien ehdokaslista: Kyrö Olli, Pesonen Hanna, Kyllinen Minna, Ilkka Pohjolainen

Salpausselän yhdistyneen seurakuntaväen ehdokaslista: Annola Hannu, Hietaniva Esa, Leinonen Seppo, Raita Asko, Sunna Seija, Uski Raimo, Vänskä Vuokko

Tulkaa kaikki: Helanterä Antero, Rothberg-Mikkonen Jonna, Pelkonen Sirkku

Laura Visapää
laura.visapaa@evl.fi
@

Jaa artikkeli